Młoda Polska mniej znani malarze
Autorem artykułu jest Ryszard Bubula
Mnie osobiście w malarstwie okresu Młodej Polski bardziej od symbolizmu Józefa Mehoffera czy Jacka Malczewskiego, pociąga impresjonizm takich znanych malarzy jak: Władysław Podkowiński czy Józef Pankiewicz
O tym że malarstwo okresu Młodej Polski reprezentuje cała plejada cenionych dzisiaj i wybitnych polskich malarzy nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Mówiąc o najwybitniejszych przedstawicielach malarstwa tego okresu, wymienia się oczywiście Józefa Mehofera, Józefa Pankiewicza, Jacka Malczewskiego, Władysława Ślewińskiego, Leona Wyczułkowskiego, Stanisława Wyspiańskiego czy Wojciecha Kossaka.
Mnie osobiście w malarstwie okresu Młodej Polski bardziej od symbolizmu Józefa Mehoffera czy Jacka Malczewskiego, pociąga impresjonizm takich znanych malarzy jak: Władysław Podkowiński czy Józef Pankiewicz. Pierwszy malujący pod wpływem impresjonistycznych obrazów Moneta. Niestety kilka z jego obrazów zaginęło. Mam tu na myśli między innymi obraz pod tytułem „Jesień” , namalowany przez tego artystę na początku ostatniej dekady XIX wieku. Szukam informacji o mniej znanych pracach nurtu impresjonistycznego Młodej Polski, a może jakieś informację, czy Wasze myśli, przemyślenia, spostrzeżenia.
Ciekaw jestem, czy? i ewentualnie który z przedstawicieli tego okresu jest Wam najbliższy, który wywarł na Was największe wrażenie. Które obrazy tego okresu najbardziej lubicie i dlaczego? A może... kogo, dodalibyście do tej powyżej wymienionej listy znanych i powszechnie dzisiaj cenionych artystów-malarzy. Jakieś nazwiska..., a może (na przykład) jakieś tytuły prac, czy też będąc może specjalistami, znacie na przykład jakieś mniej znane nazwisko artysty, który tworzył również w okresie Młodej Polski, a nie jest tak powszechnie obecnie znany, jak Ci wymienieni powyżej?
Szukam właśnie informacji, o takich mniej znanych artystach, ale zdecydowanie przedstawicielach, nurtu impresjonistycznego w malarstwie tego okresu. Wiadomo że Młoda Polska związana jest ściśle z Krakowem, no ale też „po trosze” z Zakopanem, tam właśnie powstawał wtedy styl Zakopański Stanisława Witkiewicza, ale to już jak napisałem architektura, choć środowisko w Zakopanem tamtego okresu, można powiedzieć że było „silnie” młodopolskie.
Tutaj, robiąc małą dygresję, tak na marginesie, mogę Wam polecic, jak będziecie w Zakopanem, wizytę w willi Koliba, czy też willi Pod Jedlami. Mnie osobiście bardziej podoba się willa Koliba, i to zarówno z zewnątrz , jak i wewnątrz. Trzeba jednak zaznaczyć że willi pod Jedlami nie widziałem wewnątrz całej, a jedynie tę część udostępnioną dla ogółu zwiedzających. To tak na marginesie, wracając zaś, do tematu młodopolskiego malarstwa ... może znacie miejsce gdzie można byłoby ewentualnie, zobaczyć prace takich mniej znanych artystów Młodej Polski, czy może jakieś pozycje bibliograficzne..., aby coś dowiedzieć się więcej, na temat właśnie takich mniej znanych, z nazwiska arystów okresu Młodej Polski, a na przykład reprezentujących nurt impresjonistyczny tego okresu.
---Ryszard Bubula
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz